Mottó:

"A szülőföldet és a hont nem lehet szeretni, ha nem ismerjük azt úgy, amint a különböző
tájak sajátosságában és szépségében szemtől szemben áll velünk. Önmagunkat sem ismerjük
és nem értjük, csak abban az összefüggésben, amelyben élünk."
"Napfényes tetőkre h
ívogatnak ezek a sorok. Oda, ahol az előítéletek és elfogultságok szorí
és elnyomor
ító bilincsei lehullanak és meg tud szólalni az ember a saját hangján, tud járni a
saját lábán és mer gondolkozni és érezni a saját elméjével és sz
ívével."
(Tavaszi Sándor: Erdélyi tetők)

2010.03.21 A tavasz kezdete – hóvirágtúra a Misid völgyébe


Március 21 a tavasz kezdete. Egy nem túl hideg, de hosszú tél után indultunk el egy 28 km-es (600 m szintkülönbség) kirándulásra ezen a tavasz és tél határát jelző napon a Misid völgyébe. Reggel 5 órakor indultunk mikrobusszal Kolozsvárról Sonkolyosra.
nA Misid-völgy, a Kisbarátka (Bratcuţa) és a Jád (Iad) völgyéhez hasonlóan a Sebes-Körös mellékága, és természetes és vadregényességét máig is megőrző, turisztikai élményt jelent a természet csodálóinak. Kiinduló pontjuk Vársonkolyos ( Suncuius) 309 m t.sz.f. magasságú község, a Kolozsvár-Nagyvárad közötti országútról, a Királyhágó után letérünk Körösrév (Vadul Crisului) felé.


Misid-völgy.
A Misid-patak beömlése a 465 m magas Simon-dombot félkörben megkerülő Sebes-Körös és az alatta átszelt vasúti alagútnál, híres Szelek-barlangjánál (P.Vantului) és a Magyar-barlang (P.Ungurului) közelében van, egy sodronykötél hídnál. A sziklavár szerű kastély alatt az un. Poiana Frinturii tisztáson van a Szelek-barlangja 304 m t.sz.f. magasságban, amelyet 1957-ben Bagaméri Béla fedezett fel, négyszintű, igen szerteágazó járatai csepkőképződményekben is látványosak és jelenleg már 43 km hosszúságban tárták fel, de csak a barlangkutatók számára látogatható.

A sziklavár szerű kastély.

Maga a Misid-völgye, az egykori erdőkitermelő kisvasút felszámolása után visszakapta eredeti vadságát, vízen való gyakori átkelései miatt szép élményt jelent.



A Misid patak.



Átkelés a vízen.

Hóvirágok a Misid völgyben.

A patak baloldali mellékágának, a Bükkös (Fagetel) beömlésénél, befejeződik a tulajdonképpeni szoros és ettől a tisztástól, ahol egy forrás is található, a völgyet Valea Luncii (Lankásnak) nevezik.
Felfelé menő utunk hamarosan egy sziklaképződmény tövében, nagy mohás sziklagörgetegek közt, rövid kapaszkodás után feljutunk a Bíró Lajos, vagy Bánlakai-Alsó-barlang (P.Moanei) kettős barlangkapujához, 500 m t.sz.f. magasságban, amelynek kis hozamú, de vízfolyásos járatában 500 m hosszban feltárt, ebből az első 100 m különösebb felszerelés nélkül, gumicsizmával is járható.

A Bíró Lajos, vagy Bánlakai-Alsó-barlang (P.Moanei).

A bejárat.

A barlang felett 30 m-el, ennek a felső száraz járata látogatható meg, egy meredek erdei kaptatón. A szűk szájat széles járat követ és igen szép csepkőképződmények megtekintésének lehetünk részesei. A Bánlakai-Felső barlang (P.Lesliana) összesen 128 m hosszú.


A Bánlakai-Felső barlang (P.Lesliana) .



Ebédszünet a barlang előtt.

A barlangok megtekintése után felkapaszkodtunk a felettük levő platóra, a 729 m-es Hapatag hegy oldalában. Innen alig ¾ óra járásnyira van egy víznyelőkatlan sziklafalában induló Ponoras barlang, amely egyike a legszebb képződményekben gazdag cseppkőbarlangoknak, tartva az irányt innen egy ½ érhetjük el Barátkát (Bratca). Mivel nekünk az úti célunk Sonkolyos volt, egy füves, de kevésbé csúszós oldalon visszaereszkedtünk ismét a patak völgyébe, majd egy szekérúton kimásztuk a szemben levő emelkedőt érintve a Tízfalusi-határ (Zece Hotare) szélső házait. Elhaladtunk a bányák mellett, majd leereszkedtünk egy kanyargós ösvényen a völgybe, ahol 30 perc alatt elértünk egy sziklafal aljában, egy tó felett elhelyezkedő Győzelem (P.Izbindis) barlangot, amely felett a barlang hatalmas szifonja miatt nem látogatható.


Leereszkedtünk a völgybe.
30 perc alatt elértünk egy sziklafal aljában, egy tó felett
elhelyezkedő Győzelem (P.Izbindis) barlangot.

A barlang hatalmas szifonja miatt nem látogatható.
Innen 2 km a Sebes-Körös hídja, onnan még 15 perc a sonkolyosi állomás, és 10 órás gyalogút után (beleértve a barlangok megtekintésére fordított időt), visszatértünk a mikrobuszhoz és elindultunk hazafelé . A sok patakátkelés, valamint csúszós, havas, illetve sáros utak miatt, kicsit fárasztó, de látványos, szép kirándulás volt.


*****
A képek a kirándulásról megtekinthetők itt és itt .

2010.03.13-Kolozsvár környékének legmagasabb pontja - az Árpad (Peana) csúcs

“Nem tudhatom, hogy másnak e tájék mit jelent, …”

(Radnóti Miklós)


Árpád (Peana) csúcs - szép kilátás nyílik déli, dél-nyugati irányba a hegyek vonulataira.

Kolozsvár környékének legmagasabb pontja a Bükkben, a tengerszint fölött 833 méteren emelkedő Árpád (Peana) csúcs. A város kirándulóinak amolyan klasszikus tájékozódó- és pihenőhelye, ahonnan szép kilátás nyílik déli, dél-nyugati irányba a hegyek vonulataira, a Tordai-hasadékra, a Gyalui-havasokra, Székelykőre, gyönyörködhetünk Kolozsvár legnagyobb erdőterületének, a Bükknek a szépségeiben.. Az Árpad csúcs kedvenc kirandulóhelye sok kolozsvári természetjárónak. Több jelzett túristaúton is megközelíthető. A Feleki gerinc, melynek legmagassabb csúcsa, vízválasztó a Kis-Szamos és az Aranyos között, városunktól délre emelkedő, kelet-nyugati irányú gerinc. Ennek nyugati végződésénél, a vulkáni kúphoz hasonlító Kis- vagy Szelicsei Magura emelkedik (824 m), a gerinc keleten Ajton falu felett a Nagy-Csoltig (722 m) tart.
Gyermekkorunk, egyetemi éveink, ifjúságunk kirándulásainak emlékei kötödnek e helyhez, 1970-es években még állt az 1905-ben emelt kilátótorony, mi még megcsodálhattuk onnan a tájat. Teltek az évek, a torony eltünt, a Hójagerincról vettük észre elöször, keresve a szemünkkel a csúcsot a szembenlévő Feleki gerincen az 1980-as években, talán a szél döntötte le, vagy lebontották, mert már megrongálódott és veszélyes volt felmenni az elkorhadt létrafokokon. A táj is megváltozott, a csúcs alatti bozótból sürű erdő lett, mely elzárta a kilátást a Bivalyos és a Gorbó völgye felé, az Árpád csúcs mögött a szekérútig terjedő erdőt kivágták, helyét füves legelő vette át.


Tiszta időben a Fogarasi havasokig is el lehet látni.
(Fotó:Kiss János - 2008 január)

Néhány évvel ezelött, pontosabban 2006.09.20-én egy cikk jelent meg a kolozsvári Szabadságban a következő címmel: Elveszítettük az Árpád-csúcsot, a cikkből értesültünk arról, hogy a Csürülye Községi Tanács két évvel ezelőtt az Árpád-csúcs körüli, körülbelül 4–5 hektárnyi terepet koncesszióba adta ki, olyan embereknek, akik azt háziállataik legeltetésére használják. Hogy pontosan meddig tart a magánosított rész? Az erdő széléig, amely néhány méterrel a magassági ponttól északra húzódik. Az üggyel kapcsolatban az is felmerül, hogy ilyenkor mi lesz a természetkedvelő városiak sorsa, teljesen kiszorulnak eddigi hagyományos turistahelyeikről? Sajnos, az Árpád-csúcsot sehol sem tartják nyilván turisztikai objektumként, inkább felparcellázták, kiárusították. Terület, például legelő bérbeadásánál azonban az alpolgármester szerint nem indokolt a bekerítés, nem lenne szabad az átjárást korlátozni, hiszen községi tulajdonról van szó.
Eleinte csak egy tábla jelent meg, a “Interzis. Proprietate privata” felírattal, késöbb fehér mésszel festették be a fák törzsét, hogy körbehatárolják a területet. 2008 nyarán már juhokat és kecskéket hoztak, és a 2009-es hagyományos új évi Árpád-csúcs túrán (Kiss János túrája), rácsok mögé zárva találtuk a csúcsot. Februárban az EKE spontán tüntetésével és néhány újságíró segítségével elértük, hogy a kerítést az erdő felé lebontották és a magassági pont szabadon maradt. De sajnos, hiába tünt el a kerítás, az Árpád csúcs és környéke szomorú látványt nyújtott az arra látogató természetjáróknak.


A fákra kiszegzett állatbörök miatt kellemetlen szag van.
(2009 május)


De sajnos, hiába tünt el a kerítás, az Árpád csúcs és
környéke szomorú látványt nyújt (2009 május).


Ez a kép fogadja a gyanútlan természetjárót
(2010 január).


A kerítést és a feldúlt rét (2010 január).

Szombaton, 2010 március 13-án a kolozsvári EKE kirándulásán vettünk részt, Szabó István túravezetővel, tízen voltunk. A Monostor negyedből indultunk a Diós felé, a piros kereszt jelzést követve, a Bükki telep, hintás fa, Mikesi házak irányába, majd a Felekről jövő szekérúton a csúcsig (sárga jelzés), a Mikesi házaknál a piros kereszt eltér a Hordós kút, illetve a Tordai hasadék irányába.
Március közepe volt, de mindent hó borított, kellemesen sütött a nap és nem volt hideg. Mint említettem, az elmult év februárjában lebontották az erdő felöl a kerítést, mely az Árpád-csúcsot körülvette, így akadály nélkül jutottunk el a jelzőtábláig. Sütött a nap, csillogott a hó, és ez megszépített mindent, olyannak láttuk az Árpad csúcsot, mint rég. A fehér hó eltakarta azt ami fájt, a szemetet, a piszkot, az ott legelő juhok nyomait, a kellemetlen szagot, most nem voltak állatok, nem támadtak ránk a kutyák, melyek nem egyszer fenyegették épségünket. Eltakarta a csúcs mellé kiöntött betonlapot és a feldúlt rétet, csak a tiszta fehér hótakaró látszott, csendes és nyugott volt a táj, melegen sütött a nap, csak a kerítések figyelmeztettek arra, hogy ezt a terület már nem olyan mint volt valamikor.


A piros kereszt jelzést követve, a Bükki telep, hintás fa,
Mikesi házak irányába.


Sütött a nap, csillogott a hó, ...

... és ez megszépített mindent, olyannak láttuk az Árpad csúcsot, mint rég.

Hóembert készítettünk és jól éreztük magunkat.

... élveztük a kellemes időt, a csendet és nyugalmat.

Hazafelé a Bivalyos, majd a Dumbrava gerinc felé
mentünk a kék kereszt jelzésen.

A kilátás nem volt tiszta a levegő páratartalma miatt (tiszta időben a Fogarasi havasokig el lehet látni), nem volt meg az asztal és a pad, mint régen, de ez sem zavart, élveztük a kellemes időt, a csendet és nyugalmat, hóembert készítettünk és jól éreztük magunkat. Hazafelé a Bivalyos, majd a Dumbrava gerinc felé mentünk a kék kereszt jelzésen, azzal a fájó érzéssel, hogy nemsokára elolvad a hó, hiszen március van, az Árpád csúcsot megint ellepik a juhok, kecskék, a fákra kiszegzett állatbörök kellemetlen szaga és a juhászkutyák támadása miatt, kénytelenek leszünk elkerülni ezt a szép kirándulóhelyet.



Nemsokára elolvad a hó, hiszen március van.

A képek a kirándulásról megtekinthetők itt.